Një Mjek
Diabet Tip II
Diabet Tip II

Diabeti i Tipit II

Diabeti i tipit 2 është një gjendje kronike që ndikon në mënyrën se si trupi përpunon sheqerin në gjak (glukozën). Karakterizohet nga rezistenca ndaj insulinës, ku qelizat e trupit nuk i përgjigjen në mënyrë efektive insulinës, një hormon i prodhuar nga pankreasi që rregullon nivelet e sheqerit në gjak. Me kalimin e kohës, pankreasi nuk mund të prodhojë mjaftueshëm insulinë për të mbajtur nivelet normale të sheqerit në gjak, duke çuar në hiperglicemi.

Shkaktarët e Diabetit të Tipit II

Kjo sëmundje mund të vijë nga shkaqe të ndryshme, kuptimi i tyre mund të ndihmojë në menaxhimin dhe parandalimin e mundshëm të gjendjes. Këtu janë disa nga faktorët kryesorë që mund të kontribuojnë:

Faktorët Gjenetikë

Gjenetika luan rol vendimtar te zhvillimi i diabetit të tipit 2. Personat që kanë histori familjare kanë rrezik më të lartë. Janë identifikuar disa gjene që ndikojnë në mënyrën se si trupi përpunon insulinën. Këto ndryshime gjenetike mund të ndikojnë në funksionin e qelizave beta në pankreas (të cilat prodhojnë insulinë), veprimin e insulinës dhe rregullimin e niveleve të glukozës në gjak.

Obeziteti

Një faktor tjetër me rëndësi është edhe obeziteti. Yndyra e tepërt e trupit, veçanërisht yndyra rreth barkut, kontribuon në rezistencën ndaj insulinës. Kjo mund të çojë në një gjendje të njohur si sindroma metabolike, e cila karakterizohet nga rezistenca ndaj insulinës, presioni i lartë i gjakut, nivelet jonormale të kolesterolit dhe një rrezik i shtuar i sëmundjeve kardiovaskulare.

Inaktiviteti Fizik

Kjo ndihmon në rregullimin e sheqerit në gjak, duke rritur ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe ndihmon në menaxhimin e peshës. Nëse jeni jo aktiv, gjasat janë shumë të larta të zhvillohen obeziteti dhe rezistenca ndaj insulinës.

Ushqimi Jo i Shëndetshëm

Nëse konsumoni shumë sheqerna të rafinuara, ushqime të përpunuara dhe yndyrna të pashëndetshme, shanset janë të larta të keni rezistencë ndaj insulinës. Një dietë e pasur me drithëra, fruta, perime dhe proteina pa yndyrë ndihmon në ruajtjen e sheqerit në gjak.

Mosha

Me moshën rritet edhe rreziku për diabetin e tipit 2. Kjo është për shkak të disa faktorëve, duke përfshirë uljen e aktivitetit fizik, humbjen e masës muskulore dhe një rritje të yndyrës së trupit. Për më tepër, funksioni i pankreasit tenton të bjerë me moshën, duke çuar në uljen e prodhimit të insulinës.

Historia Mjekësore

Një histori e kushteve të caktuara mjekësore mund të rrisë rrezikun e diabetit të tipit 2. Kjo përfshin:

  • Diabeti Gestacional: Gratë që zhvillojnë diabet gjatë shtatzënisë (diabeti gestacional) janë në një rrezik më të lartë për të zhvilluar diabetin e tipit 2 më vonë në jetë.
  • Sindroma e Vezores Policistike (PCOS): Kjo gjendje, e karakterizuar nga rezistenca ndaj insulinës, obeziteti dhe çekuilibri hormonal, rrit rrezikun e diabetit të tipit 2.
  • Hipertensioni: Presioni i lartë i gjakut shoqërohet shpesh me rezistencën ndaj insulinës dhe mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2.
  • Nivele jonormale të kolesterolit: Nivelet e ulëta të kolesterolit të lipoproteinës me densitet të lartë (HDL) dhe nivelet e larta të triglicerideve janë të lidhura me rezistencën ndaj insulinës dhe diabetin e tipit 2.

Faktorët Mjedisorë dhe të Stilit të Jetesës

Këta përfshijnë:

  • Stresi: Stresi kronik mund të çojë në çekuilibrime hormonale që ndikojnë në nivelet e sheqerit në gjak dhe ndjeshmërinë ndaj insulinës.
  • Modelet e Gjumit: Cilësia e dobët e gjumit dhe çrregullimet e gjumit si apnea e gjumit shoqërohen me një rrezik të shtuar të obezitetit dhe rezistencës ndaj insulinës.
  • Pirja e Duhanit: Përdorimi i duhanit lidhet me rezistencën ndaj insulinës dhe një rrezik më të lartë të zhvillimit të diabetit të tipit 2.

Simptomat e Diabetit të Tipit 2

Diabeti i tipit 2 shpesh zhvillohet gradualisht dhe simptomat e tij mund të jenë të lehta ose lehtësisht të neglizhohen në fazat e hershme. Megjithatë, njohja e këtyre simptomave është thelbësore për diagnostikimin dhe menaxhimin e hershëm. Këtu janë simptomat e zakonshme që lidhen me diabetin e tipit 2:

Etje e Shtuar dhe Urinim i Shpeshtë

Një nga simptomat më të zakonshme të diabetit të tipit 2 është etja e shtuar (polydipsia) dhe urinimi i shpeshtë (poliuria). Nivelet e larta të sheqerit në gjak bëjnë që veshkat të punojnë më shumë për të filtruar dhe thithur glukozën e tepërt. Kur ato nuk mund të vazhdojnë, glukoza e tepërt ekskretohet në urinë, duke tërhequr lëngjet nga indet tuaja. Kjo mund t'ju lërë të dehidratuar dhe të ndjeheni të etur.

Uria e Shtuar

Pavarësisht se hani më shumë (polifagia), njerëzit me diabet të tipit 2 mund të ndihen të uritur gjatë gjithë kohës. Kjo ndodh sepse qelizat e trupit nuk po marrin mjaftueshëm glukozë për energji për shkak të rezistencës ndaj insulinës. Qelizat i sinjalizojnë trurit se kanë nevojë për më shumë energji, gjë që rezulton në rritjen e urisë.

Lodhje dhe Dobësi

Nivelet e larta të sheqerit në gjak mund të ndikojnë në aftësinë e trupit tuaj për të përdorur glukozën për energji. Si rezultat, mund të ndiheni jashtëzakonisht të lodhur dhe të dobët. Mungesa e insulinës së mjaftueshme ose paaftësia e qelizave për t'iu përgjigjur insulinës do të thotë që glukoza nuk shndërrohet në energji në mënyrë efikase.

Shikim i Paqartë

Nivelet e larta të sheqerit në gjak mund të bëjnë që thjerrëzat e syve të fryhen, gjë që ndikon në aftësinë tuaj për të parë qartë. Kjo simptomë mund të vijë dhe të shkojë me luhatje në nivelet e sheqerit në gjak, por mund të çojë në humbje të përhershme të shikimit nëse nuk menaxhohet siç duhet.

Infeksionet e Shpeshta

Diabeti i tipit 2 mund të dobësojë sistemin imunitar, duke ju bërë më të ndjeshëm ndaj infeksioneve. Infeksionet e zakonshme përfshijnë infeksionet e traktit urinar, infeksionet e majave dhe infeksionet e lëkurës. Nivelet e larta të sheqerit në gjak ofrojnë një mjedis ideal për bakteret dhe kërpudhat që të lulëzojnë.

Ndjesi Shpimi Gjilpërash ose Mpirje në Duar ose Këmbë

E njohur edhe si neuropati, kjo simptomë është për shkak të dëmtimit nervor të shkaktuar nga nivelet e zgjatura të sheqerit në gjak. Kjo mund të rezultojë në një ndjesi shpimi gjilpërash, dhimbje ose mpirje në ekstremitete. Nëse nuk trajtohet, neuropatia diabetike mund të çojë në komplikime serioze, duke përfshirë ulcerat e këmbëve dhe infeksionet.

Njolla të Errëta të Lëkurës

Acanthosis nigricans është një gjendje e karakterizuar nga njolla të errëta, kadifeje të lëkurës, që zakonisht gjenden në rrudhat e qafës, sqetullave ose ijeve. Kjo gjendje është shpesh një shenjë e rezistencës ndaj insulinës dhe zakonisht shihet te individët me diabet të tipit 2.

Nervozizmi dhe Ndryshimet e Humorit

Luhatjet në nivelet e sheqerit në gjak mund të ndikojnë në disponimin tuaj dhe të çojnë në nervozizëm ose ndryshime në sjellje. Menaxhimi i niveleve të sheqerit në gjak përmes dietës, stërvitjes dhe mjekimit mund të ndihmojë në stabilizimin e ndryshimeve të humorit dhe përmirësimin e mirëqenies së përgjithshme.

Opsionet Kirurgjikale për Eliminimin e Diabetit të Tipit 2

Disa individë e kanë të pamundur ndryshimin në stilin e jetës dhe medikamentet nuk i ndihmojnë në menaxhimin në mënyrë perfekte. Në këto raste, është mirë të mendohet ndërhyrja kirurgjikale, kryesisht ndërhyrja bariatrike. Kjo metodë do t'ju çojë në humbje të peshës dhe në zvogëlimin e diabetit.

Simptomat e zakonshme përfshijnë etje dhe urinim të shtuar, humbje peshe të pashpjegueshme, lodhje, shikim të paqartë, shërim të ngadalshëm të plagëve, infeksione të shpeshta dhe ndjesi shpimi gjilpërash ose mpirje në duar ose këmbë.

Faktorët e rrezikut përfshijnë të qenit mbipeshë ose obez, të kesh një mënyrë jetese të ulur, një histori familjare të diabetit, të qenit mbi 45 vjeç, të kesh presion të lartë të gjakut ose nivele jonormale të kolesterolit.

Diabeti i tipit 2 diagnostikohet nëpërmjet testeve të gjakut që matin nivelet e sheqerit në gjak, si p.sh. testi i sheqerit në gjak të agjërimit, testi oral i tolerancës ndaj glukozës dhe testi HbA1c. Këto teste mund të përcaktojnë nëse nivelet e sheqerit në gjak janë në intervalin diabetik.

Po, diabeti i tipit 2 shpesh mund të parandalohet ose vonohet nëpërmjet ndryshimeve të stilit të jetesës si mbajtja e një peshe të shëndetshme, ngrënia e një diete të ekuilibruar, përfshirja në aktivitet të rregullt fizik dhe shmangia e përdorimit të duhanit.

Nëse nuk menaxhohet siç duhet, diabeti i tipit 2 mund të çojë në komplikime serioze si sëmundje të zemrës, goditje në tru, sëmundje të veshkave, dëmtim nervor (neuropati), dëmtim të syve (retinopati) dhe probleme me këmbët.

Ndoshta nuk ka shërim për diabetin e tipit 2, ai mund të menaxhohet në mënyrë efektive. Në disa raste, humbja e konsiderueshme e peshës përmes ndryshimeve të stilit të jetesës ose kirurgjisë bariatrike mund të çojë në falje, ku nivelet e sheqerit në gjak kthehen në normale pa pasur nevojë për mjekim.

Frekuenca e monitorimit të sheqerit në gjak varet nga plani juaj i trajtimit. Ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor do t'ju udhëzojë se sa shpesh duhet të kontrolloni sheqerin në gjak, i cili mund të ndryshojë nga disa herë në ditë në disa herë në javë.

Po, stresi mund të rrisë nivelet e sheqerit në gjak për shkak të çlirimit të hormoneve të stresit si kortizoli. Menaxhimi i stresit përmes teknikave të tilla si ndërgjegjja, meditimi dhe aktiviteti i rregullt fizik mund të ndihmojnë në ruajtjen e një kontrolli më të mirë të sheqerit në gjak.

Po, megjithëse është më i zakonshëm tek të rriturit, diabeti i tipit 2 mund të zhvillohet tek fëmijët dhe adoleshentët, veçanërisht nëse ata janë mbipeshë ose kanë një histori familjare të diabetit. Rritja e shkallës së obezitetit në fëmijëri ka çuar në më shumë raste të diabetit të tipit 2 në popullatën më të re.

 

Si të zgjidhni endokrinologun duhur në Turqi?

Ju mund të ndiqni hapat e mëposhtëm për të zgjedhur endokrinologun e duhur në Turqi:

Ekspertiza dhe përvoja:
Është e rëndësishme që mjekët e përcaktuar si endokrinologu të specializohen në këtë fushë. Ju mund të hulumtoni rezymenë e mjekut dhe sfondin arsimor për të mësuar rreth fushave të ekspertizës dhe përvojës së tyre. 

Akreditimi dhe Certifikatat:
Endokrinologu në përgjithësi duhet të marrin akreditim nga organizatat shëndetësore kombëtare dhe ndërkombëtare. Certifikatat që ata marrin nga këto organizata mund të tregojnë nivelin e ekspertizës dhe cilësisë së mjekut.
Vlerësimi i spitalit dhe klinikës:
Cilësia e spitalit apo klinikës ku punon endokrinologu që ju zgjidhni është gjithashtu i rëndësishëm. Ju mund të arrini rezultate më të besueshme dhe më të suksesshme në organizatat që ofrojnë shërbime cilësore të kujdesit shëndetësor.

Referencat dhe rishikimet:
Dëshmitë dhe rishikimet në internet nga pacientët e mëparshëm të mjekut mund t'ju ndihmojnë të merrni një ide mbi kënaqësinë e pacientit të mjekut dhe përqindjet e suksesit.

Komunikimi dhe qasja e ngjashme:
Një mjek i mirë i gjakut duhet të ketë një qasje që mund të komunikojë me pacientin, të kuptojë nevojat e pacientit dhe të krijojë planin e duhur të trajtimit. Gjatë takimit të parë me mjekun, kushtojini vëmendje nivelit të komunikimit dhe interesit.

Rezultatet e pacientit dhe normat e suksesit:
Është e rëndësishme të merret informacion në lidhje me shkallët e suksesit dhe rezultatet e pacientit të operacioneve të mëparshme të kryera nga hematologu. Një endokrinolog që arrin rezultate të suksesshme mund të jetë një zgjedhje e besueshme.

 

Për më shumë informata ne lidhje me kontrollet, ekzaminimet, trajtimin, shpenzime dhe çdo gjë tjetër rreth sherbimeve tona ne kuadër të partnerëve tanë, ju lutem na kontaktoni përmes linjave tona të kontaktit si më poshtë ose plotësojeni formularin e dhënë në webfaqe dhe ne do ju kontaktojmë shumë shpejtë:

e-mail: info@njemjek.com

Turqi: +90 541 557 37 36 ; Kosovë +383 48 333 752

“ Besimi i juaj është përgjegjësi për ne “

Kontakto Mjekun Tani

Faqe të tjera

Merrni Ofertë Falas
Një Mjek:

Përshëndetje!

A keni ndonjë pyetje? Mund të na shkruani!
05:39
Filloni Bisedën
Viber
Bëni
takim
Zyrat Tona
Mediat Sociale