Një Mjek
Sëmundja Celiac – Intoleranca ndaj Glutenit
Sëmundja Celiac – Intoleranca ndaj Glutenit

Sëmundja Celiac – Intoleranca ndaj Glutenit

Çfarë është sëmundja celiake?

Sëmundja celiac është një çrregullim kronik i tretjes dhe imunitetit që dëmton zorrën e hollë. Sëmundja shkaktohet nga ngrënia e ushqimeve që përmbajnë gluten - një proteinë që gjendet në grurë, thekër, elb dhe tërshërë. Kjo sëmundje mund të shkaktojë probleme afatgjata të tretjes dhe të pengojë trupin tuaj të marrë të gjitha lëndët ushqyese që i nevojiten.

 

Si ndikon sëmundja celiac në trupin tuaj?

Sëmundja celiac prek zorrën tuaj të hollë. Këtu absorbohen shumica e lëndëve ushqyese nga ushqimi juaj, duke përfshirë proteinat si gluteni. Por kur keni sëmundjen celiac, gluteni në zorrën tuaj të hollë shkakton një përgjigje imune. Sistemi juaj imunitar dërgon qeliza inflamatore dhe antitrupa për të shkatërruar molekulat e glutenit. Këto qeliza dëmtojnë mukozën që mbulon zorrën tuaj të hollë (mukozën).

Mukoza që mbulon zorrën tuaj të hollë është e gjerë, por është e mbledhur në shumë palosje dhe projeksione të quajtura villi. Palosjet dhe projeksionet rrisin sipërfaqen në mënyrë që të thithin sa më shumë lëndë ushqyese gjatë tretjes. Por qelizat imune të shkaktuara nga sëmundja celiac gërryejnë dhe rrafshojnë këto projeksione, duke zvogëluar sipërfaqen përthithëse.

 

Cilat janë simptomat e sëmundjes celiac?

Simptomat e sëmundjes celiac mund të jenë të ndryshme nga personi në person. Ndonjëherë simptomat mund të vijnë dhe të shkojnë. Disa njerëz mund të mos vërejnë asnjë simptomë.

Disa nga simptomat e mundshme ndikojnë në sistemin tuaj të tretjes. Simptomat e traktit digjestiv janë më të zakonshme tek fëmijët sesa tek të rriturit. Simptomat përfshijnë:

· Fryrje (ndjenja e ngopjes ose ënjtjes në bark)

· Diarre kronike (afatgjatë) ose jashtëqitje e yndyrshme, e rëndë, me erë të pazakontë

· Kapsllëk

· Gazra

· Intoleranca ndaj laktozës për shkak të dëmtimit të zorrës së hollë

· Nauze dhe të vjella

· Dhimbje në bark

· Humbje peshe tek të rriturit, ose shtim jo i mjaftueshëm në peshë tek fëmijët

 

Disa njerëz me sëmundje celiac kanë simptoma që prekin pjesë të tjera të trupit, si p.sh.

 

· Lodhje

· Depresioni dhe ankthi

· Irritimi (tek fëmijët)

· Dermatiti herpetiformis, një skuqje me kruarje me flluska (kryesisht te të rriturit)

· Dhimbje kockash ose kyçesh

· Simptomat që përfshijnë gojën, të tilla si ulçera apo goja e thatë

 

Çfarë problemesh të tjera mund të shkaktojë sëmundja celiac?

Me kalimin e kohës, sëmundja celiac mund të shkaktojë probleme të tjera shëndetësore, veçanërisht nëse nuk trajtohet. Këto probleme mund të përfshijnë:

• Fillimi i hershëm i osteoporozës ose osteopenisë

• Mosfunksionimi i fshikëzës së tëmthit

• Sëmundjet e zemrës

• Sterilitet dhe aborte

• Anemia nga mungesa e hekurit

• Intoleranca ndaj laktozës

• Dështimi i mëlçisë

• Kequshqyerja

• Simptoma neurologjike, duke përfshirë çrregullimin e deficitit të vëmendjes/hiperaktivitetit (ADHD), dhimbje koke, mungesë të koordinimit të muskujve, konvulzione, ataksi, demenci, neuropati, miopati dhe leukoencefalopati multifokale

• Insuficienca pankreatike

• Kanceri i zorrës së hollë dhe limfoma jo-Hodgkin

• Mungesa e vitaminave dhe mineraleve

• Dermatiti herpetiformis: Rreth 15% e njerëzve me sëmundje celiac e zhvillojnë këtë gjendje kronike të lëkurës si një efekt anësor. I quajtur edhe "skuqja e glutenit" ose "skuqja celiake", të njëjtat antitrupa gluten që dëmtojnë zorrën tuaj të vogël në sëmundjen celiac e shkaktojnë këtë gjendje. Dermatiti herpetiformis manifestohet si një skuqje me kruarje që duket si grupe gungash ose flluskash. Zakonisht prek bërrylat, gjunjët, të pasmet ose skalpin tuaj.

 

Çfarë e shkakton sëmundjen celiac?

Gjenet tuaja, të kombinuara me ngrënien e ushqimeve me gluten dhe faktorë të tjerë, mund të kontribuojnë në sëmundjen celiac. Megjithatë, shkaku i saktë nuk dihet. Praktikat e ushqyerjes së foshnjave, infeksionet gastrointestinale dhe bakteret e zorrëve mund të kontribuojnë, por këto shkaqe nuk janë vërtetuar. Ndonjëherë sëmundja celiac bëhet aktive pas operacionit, shtatzënisë, lindjes së fëmijës, infeksionit viral ose stresit të rëndë emocional.

 

Sëmundja celiake është më e zakonshme nëse:

• Keni një anëtar të familjes që ka sëmundjen. Njerëzit me një të afërm të shkallës së parë me sëmundje celiake (prindër, fëmijë, vëlla ose vëlla) kanë një rrezik 1 në 10 për të zhvilluar sëmundjen celiac.

• Keni sindromën Down, sindromën Turner ose sindromën Williams

• Keni diabet të tipit 1

• Keni sëmundje autoimune të tiroides

• I perkisni races së të bardhë

• Jeni femër

 

Kur zhvillohet sëmundja celiake?

Sëmundja celiac mund të shfaqet në çdo moshë pasi ju ose fëmija juaj të keni filluar të hani ushqime me gluten. Ofruesit e kujdesit shëndetësor më së shpeshti e shohin atë të shfaqet gjatë dy dritareve të ndryshme moshe: fëmijëria e hershme, midis 8 dhe 12 muajsh dhe në mes të jetës, midis moshës 40 dhe 60 vjeç. Në fëmijërinë e hershme është zakonisht kur fëmijët fillojnë të hanë ushqime të ngurta që mund të përfshijë biskota ose drithëra me gluten në to.

 

Si diagnostikohet sëmundja celiake?

Hapi i parë për diagnozën është të bëni një takim me mjekun tuaj për të diskutuar të gjitha shkaqet e mundshme për simptomat tuaja. Nëse mjeku juaj dyshon për sëmundjen celiac, ai do të kërkojë testet e duhura për t'u siguruar që jeni diagnostikuar siç duhet.

Analizat e gjakut. Kjo bëhet për të kontrolluar nivelin e qelizave që luftojnë infeksionin (antitrupat) që keni për të glutenit në gjakun tuaj. Njerëzit me sëmundje celiac kanë nivele më të larta se normale të këtyre qelizave. Sistemi juaj imunitar i bën këto qeliza për të ndihmuar në luftimin e gjërave (të tilla si gluteni) që trupi mendon se janë një rrezik.

Biopsia. Kjo është mënyra më e saktë për të treguar nëse keni sëmundje celiac. Një mostër indi (biopsi) merret nga zorra juaj e hollë për të kontrolluar dëmtimin e vileve. Për ta bërë këtë, një tub i gjatë dhe i hollë (endoskop) vendoset në gojën tuaj, deri në stomak dhe në zorrën tuaj të hollë. Një mostër indi merret duke përdorur mjete të kaluara përmes tubit. Mostra kontrollohet në laborator.

 

Cili është trajtimi i sëmundjes celiac?

Hapi i parë dhe më i rëndësishëm në trajtimin e sëmundjes celiac është ndalimi i ngrënies së glutenit. Ju nuk mund ta ndryshoni mënyrën se si trupi juaj reagon ndaj glutenit, por mund të parandaloni që gluteni të shkaktojë këtë reagim. Kur të ndaloni së ngrëni gluten, zorra juaj e hollë do të fillojë të shërohet dhe së shpejti do të jetë në gjendje të përthithë përsëri lëndët ushqyese. Ju duhet të mbani një dietë të rreptë pa gluten gjatë gjithë jetës, për të shmangur dëmtimin e zorrës së hollë përsëri.

Përveç nëse etiketohen si pa gluten, mos hani ushqime që zakonisht bëhen me drithëra, duke përfshirë:

• Birrë

• Bukë, ëmbëlsira dhe produkte të tjera furre

• Drithëra

• Makarona ose noodles

• Petulla

• Salca

 

Këto drithëra kanë gjithmonë gluten:

• Gruri

• Durum

• Bollgur

• Farina

• Farro

• Graham

• Gruri Einkorn

• Thekra

• Elbi

• Malti

• Maja e birrës

• Niseshte gruri

 

Njerëzit me sëmundje celiac duhet të kontrollojnë me kujdes etiketat. Shumë ushqime të përpunuara ndonjëherë kanë gluten:

• Granola ose energy bars

• Pomfrita

• Patatina (qipsa)

• Karamele

• Supë

• Salcat e sallatave dhe marinadat

• Zëvendësues të mishit si seitan ose hamburgerë vegjetalë

• Salce soje

 

Ilaçet janë burime të rralla të glutenit. Edhe nëse gluteni është i pranishëm në një ilaç, ka mundesi të jetë në sasi kaq të vogla sa nuk do të shkaktonte asnjë simptomë.

Produkte të tjera mund të jenë burime të fshehura të glutenit. Ju mund të merrni sasi të vogla gluteni nëse i konsumoni këto produkte, i përdorni rreth gojës ose i transferoni aksidentalisht nga duart në gojë. Produktet që mund të përmbajnë gluten përfshijnë:

• brumë modelimi për fëmijë, si p.sh. Play-Doh

• kozmetikë

• buzëkuq, shkëlqim buzësh dhe balsam buzësh

• produkte për lëkurën dhe flokët

• pastë dhëmbësh dhe gargarë

 

Leximi i etiketave të produkteve ndonjëherë mund t'ju ndihmojë të shmangni glutenin. Disa kompani i etiketojnë produktet e tyre si pa gluten.

 

Trajtimi shtesë mund të përfshijë:

Suplemente ushqimore për të zëvendësuar çdo deficit serioz.

Medikamente specifike për trajtimin e dermatitit herpetiformis, si dapsoni.

Kortikosteroide për inflamacion të rëndë që nuk i përgjigjet mjaft shpejt dietës.

Kujdesi i vazhdueshëm pasues, duke përfshirë testimin e rregullt për t'u siguruar që sëmundja është  nën kontrollë.

 

A mund të parandalohet sëmundja celiac?

Nuk është e mundur të parandalohet sëmundja celiac. Studimet kanë treguar se vonimi i dhënies së glutenit për fëmijët ose për sa kohë foshnjat ushqehen me gji nuk ka ndonjë efekt nëse ata do të zhvillojnë sëmundje celiac kur të rriten.

Megjithatë, është e mundur të parandalohen komplikimet e sëmundjes celiac duke u diagnostikuar herët dhe duke ndjekur një dietë pa gluten.

Për më shumë informata në lidhje me kontrolletekzaminimettrajtiminshpenzimet dhe çdo gjë tjetër rreth shërbimeve tona në kuadër të partnerëve tanë, ju lutëm na kontaktoni përmes linjave tona të kontaktit si më poshtë ose plotësojeni formularin e dhënë në webfaqe dhe ne do ju kontaktojmë shumë shpejtë:

e-mail: info@njemjek.com

Turqi: +90 541 557 37 36; Kosovë: +383 48 333 752

 

“Besimi i juaj është përgjegjësi për ne.”

Një Mjek:

Përshëndetje!

A keni ndonjë pyetje? Mund të na shkruani!
05:18
Filloni Bisedën
Viber
Bëni
takim
Zyrat Tona
Mediat Sociale